Milyen betegségeket jelezhet a véres széklet?

A véres széklet gyakran komoly panaszokra hívja fel figyelmünket. Lássuk, milyen betegségek jeleként fordulhat elő, és mit tehetünk egészségünk megőrzéséért!

Rózsaszín toalettpapír. Milyen betegségeket jelezhet a véres széklet?

Mi az a véres széklet?

A véres széklet az az állapot, amely során látható vér jelenik meg a székleten, vagy a székletben. Ez több módon is megmutatkozhat, például világos vörös vérként a székleten, valamint sötét vörös vagy akár szurokszerű székletként is. A vér szinte bárhonnan származhat az emésztőrendszer mentén, így a véres széklet számos panasz egyik első tünete, vagy hosszabb idő alatt kialakult következménye lehet. A vér színe gyakran utal annak forrására. A világos vörös vér például általában az emésztőrendszer alsó részének, köztük a vastagbél vagy a végbél vérzését sugallja, míg a sötét színű, vagy alvadt vér gyakran az emésztőrendszer felső részét, többek között a nyelőcsövet vagy a gyomrot érintő vérzésére utal.


Milyen betegségeket jelezhet a véres széklet?

A véres széklet különböző betegségek tünete lehet. Az aranyér, az anális repedések, a divertikulitisz és a vastagbél polipjai például gyakori okozói. Súlyosabb esetben a véres széklet gyomorrák vagy vastagbélrák fennállására is felhívhatja a figyelmünket. A székleten is megmutatkozó gyomor- és bélrendszeri vérzést továbbá olyan állapotok is okozhatják, mint például a fekélyek, a gasztritisz és az oesophagus varix, vagyis a nyelőcső visszeressége. A véres széklet hátterében gasztroenteritisz, vagy gyomor-és bélhurut, illetve más fertőző betegségek is állhatnak, valamint krónikusabb állapotok, mint például Crohn-betegség vagy fekélyes vastagbélgyulladás is összefüggésbe hozhatók megjelenésével.

Fontos megjegyezni, hogy a menstruáció alatt sokan észlelnek véres székletet, mely esetében a vér természetesen nem az emésztőrendszerből, hanem a hüvelyből származik. A székeléskor székletre kerülő menstruációs vér egy teljesen természetes és aggodalomra okot nem adó jelenség.

Milyen életmódbeli változások és gyógynövény-kiegészítők segíthetnek a panaszok enyhítésében?

A véres széklet kezelése elsősorban az azzal összefüggő alapbetegségtől függ. Az ajánlott életmódbeli változtatások gyakran magukban foglalják a rostban gazdag étrendet a székrekedés és az aranyér megelőzése érdekében, a megfelelő hidratálást, valamint a bélmozgást elősegítő rendszeres testmozgást, illetve a székletürítés közbeni erőlködés elkerülését.

Az emésztőrendszer általános egészségének megőrzéséhez és az emésztőrendszeri panaszok elkerüléséhez étrend-kiegészítőket is igénybe vehetünk. A psyllium, vagy más néven útifű magjának héja segíthet például a széklet rendszerességének javításában, megelőzve az erőlködést, ami az aranyérhez és az anális repedésekhez vezethet, melyek gyakran kapcsolatban állnak a véres széklettel. Az aloe vera leve nyugtathatja az emésztőrendszert és enyhítheti a gasztritisz, a fekélyes vastagbélgyulladás, és más emésztőrendszeri megbetegedések tüneteit. A lenmagban, halolajban és krill olajban is bőségesen megtalálható omega-3 zsírsavak csökkenthetik az emésztőrendszer gyulladásait és segíthetnek az azt érintő rendellenességek kezelésében.

Ajánlott termékek: Mannavita Colonum Béltisztító Étrend-kiegészítő, Mannavita Aloe Vera Ital, és Mannavita MegaKrill

Mikor forduljunk orvoshoz, és milyen következményekkel járhat a kezelés elmulasztása?

A véres széklet jellemzően egy komolyabb panaszt jelez, és orvosi figyelmet, illetve kezelést igényel. Ha a vérzés jelentős fogyással, erős hasi fájdalommal, valamint véres hányással jár együtt, azonnal forduljunk orvoshoz! A tartós vérzés vérszegénységhez vezethet, ami fáradtságot, gyengeséget, és hosszú távon egyéb komolyabb panaszokat okozhat. Továbbá, ha a véres széklet mögött álló ok egy súlyos állapot, mint például a rákos megbetegedések, a korai felismerés létfontosságú a sikeres kezelés érdekében. Szélsőséges esetekben a véres székletként is megmutatkozó kezeletlen gyomor-bélrendszeri vérzés életveszélyes helyzetekhez vezethet.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK539732/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK563143/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC9561507/

https://examine.com/conditions/constipation/

https://examine.com/conditions/hemorrhoids/

https://examine.com/crohns-disease/

https://examine.com/ulcerative-colitis/

https://examine.com/supplements/psyllium/

https://examine.com/supplements/aloe-vera/

https://examine.com/omega-3-fatty-acids/

Fotó: Anna Shvets

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute