5 tipp a tüdőgyulladás megelőzésére!

A légúti fertőzések általában 1 héten belül gyógyulnak. Súlyosabb esetben azonban akár tüdőgyulladást is okozhatnak. Mutatjuk, hogyan előzhetjük meg!

A megfázást okozó vírusok könnyedén legyengíthetik a szervezetet, ennek következtében pedig megnő a bakteriális felülfertőzés kockázata. Az erős és egészséges szervezet könnyebben legyőzi a vírusokat, mint a még fejletlen immunrendszerrel rendelkező gyermekek, esetleg a meggyengült immunrendszerrel élő betegek, idősebbek.

A tüdőgyulladás tünetei

Meg kell különböztetnünk típusos és atípusos tüdőgyulladást.

A típusos tüdőgyulladás jellemző tünetei a következők:

  • magas láz
  • hidegrázás
  • mellkasi fájdalom
  • köhögés
  • gennyes köpet
  • gyengeség, elesettség

Atípusos tüdőgyulladás esetén az alábbi tünetekkel találkozhatunk:

  • hőemelkedés
  • kínzó köhögési inger
  • fejfájás
  • végtagfájdalom
  • izom- és ízületi fájdalom
  • hasi panaszok


Hogyan előzhető meg a tüdőgyulladás?

1.Alakítsunk ki egészséges szokásokat!

Az egészséges életmódot támogató szokások segíthetnek bennünket abban, hogy a felsőlégúti megbetegedéseket, illetve az ebből kialakuló tüdőgyulladást megelőzzük. Erősítsük immunrendszerünket megfelelő mennyiségű és minőségű pihenéssel, változatos és egészséges étrenddel, rendszeres testmozgással és a dohányzáról való leszokással.

2.Ügyeljünk arra, hogy a megfázás ne alakuljon át tüdőgyulladássá!

Az erős és egészséges szervezet általában egy héten belül legyőzi azokat a felsőlégúti megbetegedéseket, amelyekből a tüdőgyulladás kialakulhat. Mi is támogathatjuk testünket ebben a küzdelemben úgy, hogy konzultálunk háziorvosunkkal és megfogadjuk a tanácsait. A szakemberek a legtöbb esetben azt javasolják, hogy hagyjunk időt a gyógyulásra, vagyis valóban pihenjünk azokon a napokon, amikor nem érezzük jól magunkat, illetve fogyasszunk sok folyadékot. A pihenésnek kulcsfontosságú szerepe van abban, hogy a megfázás ne alakuljon tüdőgyulladássá.

3.Erősítsük immunrendszerünket!

Étrend-kiegészítőkkel is segíthetjük a gyógyulást, illetve elkerülhetjük a szövődményeket. Erősítsük immunrendszerünket D-vitamin, cink, vas és C-vitamin megfelelő pótlásával.

4.Kerüljük a beteg emberekkel való találkozást!

A legtöbb légúti fertőzés a levegőben vagy az általunk érintett felületeken lévő apró részecskéken keresztül terjed, ezért a beteg emberekkel való érintkezés elkerülése fontos lépés a légúti fertőzések és az esetleges tüdőgyulladás megelőzésében. Ha kénytelenek vagyunk zsúfolt helyre menni, esetleg nem tudjuk elkerülni, hogy beteg emberrel találkozzunk, akkor figyeljünk oda az alábbiakra:

  • sokszor és alaposan mossuk meg a kezünket
  • orrunkat és arcunkat takarjuk el egy maszk segítségével
  • bátorítsunk erre másokat is, mert így a köhögés és a tüsszentés által a levegőbe jutott kórokozók kevésbé veszélyesek ránk
  • ne osszuk meg mással a személyes tárgyainkat

5.Mossunk gyakran kezet!

Bár maga a tüdőgyulladás nem fertőző, de a tüdőgyulladást okozó vírusok, baktériumok és gombák már veszélyesek lehetnek. A kézmosás a legjobb módja annak, hogy megakadályozzuk, hogy ezek a kórokozók a légzőrendszerbe kerüljenek.

Fontos, hogy a kézmosás ne felületes legyen. Figyeljünk oda arra, hogy kézmeleg folyóvízben végezzük el. Ha bevizeztük a kezünket, akkor tegyünk rá szappant, majd ügyeljünk arra, hogy a teljes kézfelületünket, egészen a csuklóig, befedje a hab. Fontos, hogy minimum 20 másodpercig dörzsöljük a kezünket úgy, hogy az ujjbegyeinktől a csuklónkig minden bőrfelületet érintsünk (beleértve a körmöket is). Ezután tiszta, kézmeleg folyóvízzel öblítsük le a kezünket, és töröljük szárazra egy tiszta törölközővel. A legjobb, ha a csapot is egy törölközőt használva zárjuk el, elkerülve így az esetleges kórokozók visszakerülését a bőrünkre.

Ha nyilvános helyen vagyunk, és úgy érezzük, hogy nem tudjuk megfelelően megtisztítani a kezünket, akkor használjunk patikában kapható alkoholos kézfertőtlenítő folyadékot.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/how-to-prevent-pneumonia
https://www.healthline.com/health/pneumonia 
https://www.healthline.com/health/pneumonia-vaccine-side-effects
 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute