Egészség védelem, Megelőzés
Nyomtatás

Hasznos tippek a prosztatát érintő betegségek és a prosztatarák megelőzésére

Kasa Henrietta
Találatok: 1693

Hogyan csökkenthető a prosztatpanaszok kialakulásának esélye? Életmódbeli tippek, táplálkozási tanácsok, és ajánlott étrend-kiegészítők következnek. 

Szabadban étkező család. Hasznos tippek a prosztatát érintő betegségek és a prosztatarák megelőzésére

Bár nincs garantált módja a prosztatát érintő betegségek megelőzésének, bizonyos tényezők jelentősen csökkenthetik azok kockázatát. Talán mondanunk sem kell, hogy az optimális testsúly fenntartása, a rendszeres testmozgás, valamint az egészséges táplálkozás csupán néhány kulcsfontosságú faktor a panaszok elkerülésében. De vajon pontosan milyen lépésekkel és módszerekkel csökkenthető a prosztatarák és más prosztatát érintő panaszok kialakulásának esélye? 

 


Az életmódbeli szokások jelentősége

A rendszeres testmozgás kiemelkedő fontosságú

Számos tanulmány beszámolt már arról, hogy a túlsúly és az elhízás számos ráktípus fokozott kockázatához kapcsolódik. Ide tartozik a prosztatarák is, ám vizsgálatok szerint a kettő közötti kapcsolat összetett. Egy 2020-as tanulmány szerint csupán enyhe összefüggés fedezhető fel a testtömegindex (BMI) és a prosztatarák kockázata között. Amikor azonban a BMI mellett a derékbőséget is figyelembe vesszük, megfigyelhető, hogy a magasabb BMI érték és a nagyobb derékkörfogat együttesen a prosztatarák magasabb kockázatával jár

Azt szintén fontos megjegyezni, hogy a túlsúly vagy az elhízás, vagyis a magasabb BMI érték negatív hatással lehet állapotunkra abban az esetben is, ha már diagnosztizáltak prosztatarákot. Ilyenkor ugyanis fokozott mind a prosztatarák progressziójának, mind pedig kiújulásának kockázata. 

A megfelelő táplálkozás mellett a rendszeres testmozgás is segíthet a testsúly csökkentésében és szinten tartásában. A testmozgás előnyei közé tartozik a szív- és érrendszer egészségének védelme, az anyagcsere fokozása, a hangulat javulása, illetve mozgásformától függően akár az izomtömeg növekedése is. A napi gyaloglás, futás, kerékpározás, vagy sportolás jelentősen csökkentheti az elhízás és a prosztatarák kialakulásának esélyét egyaránt. 

A dohányzás és a prosztatarák közötti kapcsolat

Ugyan a dohányzás és a prosztatarák kialakulása közötti kapcsolatról szóló tanulmányok beszámolói vegyesek, az egyértelműen kimutatható, hogy azoknál, akik dohányoznak a prosztatarák diagnosztizálása idején, nagyobb valószínűséggel alakul ki újra a prosztatarák. Egy nemrég végzett, 2019-es tanulmány szerint a dohányzás más kockázatokat is magában hordoz, ide tartozik például a prosztatarák vagy más betegségek miatti halálozás nagyobb valószínűsége is. Összességében tehát több kutatásra van szükség annak pontosabb meghatározásához, hogy a dohányzás hogyan befolyásolhatja a prosztatarák kialakulásának kockázatát, azt viszont már tudjuk, hogy a dohányzás elősegítheti a prosztatarák kiújulását, és növelheti az abban szenvedők halálozási kockázatát is. 

Az egészséges és változatos táplálkozás egészségünk megőrzésének egyik alappillére

Kávéval a prosztatarák kialakulása ellen?

Bizonyára meglepő, de vizsgálatok szerint a kávé fogyasztása csökkentheti a prosztatarák kialakulásának esélyét. Egy metaanalízis szerint naponta 4-5 csésze kávé képes lehet csökkenti a prosztatarák általános valószínűségét, valamint csökkentheti a súlyos és a halálos kimenetelű prosztatarák esélyét is. Ezt megerősítik egy másik metaanalízis beszámolói is, miszerint a halálos kimenetelű prosztatarák kockázata rendszeres kávéfogyasztás mellett (napi 3 csésze) körülbelül 11 százalékkal csökkenhet.

Fontos megjegyezni, hogy a kávé elkészítésének módja hatással lehet annak potenciálisan rákellenes hatására. A kávéban található, rákellenes cafestol és a kahweol vegyületek kutatók szerint a papírszűrőben maradhatnak a kávé elkészítése során. Ezért ha tehetjük, kerüljük a kávéfőzés ezen módszerét, és válasszunk szűrő nélküli alternatívát. 

Azt is fontos megemlítenünk, hogy a rendszeresen fogyasztott, nagy dózisú koffein káros mellékhatásokat okozhat, mint például a gyomorbántalmak, a szapora szívverés és az alvászavarok. Szakemberek azt javasolják, hogy ne haladjuk meg a napi 400 milligramm koffeint, ami átlagosan 4-5 csésze kávénak felel meg, illetve kerüljük a kávé esti órákban való fogyasztását is. 

Mi a helyzet a teával?

A kutatók régóta vizsgálják a zöld tea és a prosztatarák kockázata közötti kapcsolatot is, változó eredményekkel. Egy vizsgálat szerint a prosztatarák kockázata alacsonyabb azoknál, akik több zöld teát fogyasztanak. Egy 10 tanulmány eredményeit vizsgáló metaanalízis is azt találta, hogy a prosztatarák kialakulásának kockázata csökkenhet a zöld tea rendszeres fogyasztásának köszönhetően. A beszámolók szerint napi 7-nél több csésze elfogyasztása lineárisan összefügg a prosztatarák kockázatának csökkenésével, azonban a kávéhoz hasonlóan a tea is kiválthat kellemetlen mellékhatásokat, így legyünk elővigyázatosak a fogyasztását illetően!

A citrusokkal csökkenthető a prosztatarák kockázata

Egy klinikai tanulmány megállapította, hogy azoknál, akik több gyümölcsöt, különösen citrusféléket fogyasztanak, kis mértékben csökkent a prosztatarák kockázata. Hogy mely citrusokból érdemes válogatnunk? A narancs, a mandarin, a citrom, a lime és a grapefruit mind könnyedén beilleszthető étrendünkbe, és ha tehetjük, fogyasszuk ezeket gyakran. Azt azonban tartsuk szem előtt, hogy a grapefruit kölcsönhatásba léphet egyes gyógyszerekkel, így ha nem vagyunk biztosak abban, hogy fogyaszthatunk-e grapefruitot, konzultáljunk orvosunkkal!

A likopinban gazdag ételek fogyasztása egész testünkre jótékonyan hat

A paradicsom, a görögdinnye és más vörös színű zöldségek és gyümölcsök gazdagok likopinban, mely egy rendkívül erős antioxidáns. Bár a tanulmányok eredményei különbözőek, egyes beszámolók szerint a likopin megfelelő alkalmazása hatékonyan csökkentheti a prosztataráksejtek progresszióját és növekedését is. Egy 2020-as tanulmány megállapította, hogy mind a konzerv, mind pedig főtt paradicsom hetente többszöri fogyasztása akár 28 százalékkal csökkentheti a prosztatarák kockázatát, összehasonlítva azokkal, akik soha nem fogyasztanak ilyen ételeket. A vegyes eredmények ellenére mindenki számára ajánlott a paradicsom és más likopintartalmú ételek fogyasztása, hiszen ez a vegyület átfogó sejt- és egészségvédő hatással rendelkezik. 

Hogy mi a paradicsom legjobb fogyasztási módja? Egy laboratóriumban végzett 2018-as tanulmány szerint a paradicsom hőkezelése, tehát főzése és sütése megkönnyítheti a likopin felszívódását a szervezetben. Ezenkívül igyekezzünk minél vörösebb a paradicsomot választani, hiszen az érés során fokozódik a gyümölcs likopintartalma, így egészségvédő hatása is jelentősebb. 

Izoflavonokkal a prosztata védelméért

Kisebb tanulmányok szerint az izoflavonoknak nevezett vegyületek összefüggésbe hozhatók a prosztatarák csökkent kockázatával. A szójatermékekben, mint például tofuban, illetve más hüvelyesekben, köztük a csicseriborsóban, lencsében és földimogyoróban is fellelhető izoflavonok rendszeres fogyasztása így előnyös lehet azoknak, akik a prosztatarák fokozott kockázatának vannak kitéve.

A telített zsírok bevitelét ajánlott csökkenteni

Egyes tanulmányok szerint összefüggés lehet a telített, állati zsírok fogyasztása, valamint a prosztatarák megnövekedett kockázata között. A magyar konyhában is népszerű zsíros húsok, a disznózsír, a vaj és a sajtok fogyasztását ezért ajánlott lecsökkenteni. A telített zsírok egyéb forrásai közé tartoznak a sütemények, a cukorkák, illetve a gyorséttermi és készen kapható ételek, melyek bevitelét szintén ajánlott a minimálisra csökkenteni. Azt is tartsuk szem előtt, hogy a húsok túlsütése rákkeltő anyagokat termelhet.

Fogyasszunk omega-3 zsírsavakban gazdag ételeket és étrend-kiegészítőket!

Bizonyított, hogy az omega-3 zsírsavak bizonyos típusai segíthetnek csökkenteni a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát. Az agyunk, szívünk és ízületeink egészségét is védő omega-3 gazdagon megtalálható bizonyos halakban, rákokban, magvakban és csonthéjasokban is, illetve étrend-kiegészítők is rendelkezésünkre állnak, így könnyedén gondoskodhatunk az esszenciális omega-3 zsírsavak rendszeres beviteléről. A szardínia, a makréla, a tonhal, a lazac, a krill, a pisztráng, a dió, a chia mag, illetve a tökmag csak néhány az omega zsírsavak gazdag forrásai közül. Ha étrend-kiegészítők alkalmazása mellett döntünk, az alábbiakat ajánljuk:

A rendszeres szűrővizsgálatok fontosak, kifejezetten az alábbi kockázati tényezők esetén

Számos kockázati tényező játszhat szerepet a prosztatarák kialakulásában, ezek közé tartoznak a következők:

Milyen panaszok esetén ajánlott orvoshoz fordulni?

Ha az alábbi panaszokat tapasztaljuk, mihamarabb ajánlott orvoshoz fordulni, hiszen ezek a prosztatarák jelei is lehetnek:

A fenti információk tájékoztató jellegűek!

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18080240/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25463993/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21518228/

https://bmccancer.biomedcentral.com/10.1186

https://www.nature.com/s41391

https://jamanetwork.com/journals/jama/646754

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24584929/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC4433502/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC5380255/

https://www.nature.com/pcan201718

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC5488166/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32100191/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC4277017/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC4677810/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33978471/

https://www.cancer.org/prostate-cancer/risks

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.