Otthoni módszerek a gyomorhurut csillapítására

Emésztőrendszeri zavarok? Fájdalmak és görcsök? Hányinger és hányás? A következőkben megtudhatjuk, hogyan enyhíthetjük a gyomorhurut kínzó tüneteit.

Fiatal pár a konyhában főz. Otthoni módszerek a gyomorhurut csillapítására

A gyakran fájdalmas emésztőrendszeri zavarokkal, görcsökkel, émelygéssel vagy hányással járó, gasztritisz néven is ismert gyomorhurut a gyomor nyálkahártyájának gyulladása. Kialakulása vagy kiújulása hátterében leggyakrabban az alkoholfogyasztás áll, ám egyes fájdalomcsillapítók túlzott alkalmazása, vagy a H. pylori baktériumok túlszaporodása is felelős lehet a panaszainkért. 

Súlyos esetben ugyan előfordulhat, hogy kórházi kezelésre van szükség, szerencsére a gyomorhurut tüneteit legtöbbször otthonunk kényelmében is hatékonyan csillapíthatjuk, ebben a bejegyzésben ehhez adunk néhány tippet. 


Hogyan enyhíthetjük a gyomorhurutot otthonunk kényelmében?

Életmódbeli szokások

A dohányzás és az alkohol mellőzése, valamint a gyomor nyálkahártyáját károsító, vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók, például az aszpirin túlzott alkalmazásának kerülése jelentősen javítja a gyomorhurut tüneteit. Ezek helyett számos természetes fájdalomcsillapítót kipróbálhatunk, melyekről bővebben ebből a bejegyzésből tudhatunk meg többet: 8 természetes fájdalomcsillapító, melyet érdemes kipróbálni

Beszámolók szerint túlsúly esetén a felesleges kilók leadása is csökkenti gyomorhurut kialakulásának esélyét, valamint a tünetek súlyosságát is. A megfelelő életmódbeli változtatások azért is különösen fontosak, mert a gyomorhurut a gyomorfekély, a gyomorrák és más súlyos betegségek kialakulásának kockázatát is jelentősen növeli.

Kerüljük az irritációt kiváltó ételeket

A gyomor nyálkahártyája könnyen begyulladhat, ha gyakran fogyasztunk olyan ételeket, melyek irritálják azt. Az ebből adódó gyomorhurut szerencsére könnyedén megelőzhető és kezelhető ezek mellőzésével, és olyan egészséges ételek rendszeres fogyasztásával, amelyek csökkentik a gyulladást. A gyomorhurutot kiváltó élelmiszerek személyenként változhatnak, ám a mesterséges adalékanyagokban, telített zsírokban, cukrokban és gyulladáskeltő vegyületekben gazdag, valamint magas sav- és gluténtartalmú készítmények és a tejtermékek gyakran okoznak emésztőrendszeri irritációt. Az ezeket tartalmazó ételeket fokozott érzékenység esetén természetesen ajánlott mellőzni. 

Hogy mit fogyasszunk ezek helyett? Az alábbi cikkekből kiderül:

A mediterrán diéta alapjai és előnyei

Alacsony FODMAP-diéta - Egyszerű megoldás IBS-re és más emésztőrendszeri panaszokra

Együnk lassan, kisebb adagokat

A gyomorhurut tüneteire nem csak az elfogyasztott étel van hatással, hanem annak mennyisége, és az étkezés időtartama is. A túl gyors étkezés, a nem megfelelő rágás, vagy a túlságosan nagy adagok fogyasztása megterhelheti és irritálhatja a gyomrot. Fontos, hogy odafigyeljünk arra, hogy a nap folyamán lassan és kisebb adagokat együnk, hiszen ez megkönnyíti az emésztést a gyomor és a belek számára, és csökkenti a gyomorhurut kialakulásának illetve súlyosbodásának kockázatát. 

Támogassuk az emésztőrendszert probiotikumokkal

A Lactobacillus acidophilus és más probiotikumok segíthetnek fenntartani a bélflóra egyensúlyát, óvhatják a gyomor- és bélrendszer egészségét, támogathatják a hatékony emésztést, és segíthetnek megelőzni számos emésztőrendszeri panaszt is. A probiotikumokat tartalmazó étrend-kiegészítők, valamint a prebiotikumokat és probiotikumokat tartalmazó ételek mindennapos fogyasztásával gondoskodhatunk a szervezet számára hasznos baktériumok beviteléről, valamint ezek megfelelő szintjének és változatosságának fenntartásáról. Ezáltal nem csak a H. pylori és más kórokozók túlszaporodását előzhetjük meg, hanem a gyomor és a belek regenerálódásához és gyógyulásához is hozzájárulhatunk. A savanyú káposzta, a joghurt, a kefir, a kimchi, a kombucha és más probiotikus fermentált ételek szerencsére könnyedén az étrendünkbe illeszthetők. Azok pedig, akik gyorsan és egyszerűen gondoskodnának a probiotikumok beviteléről, koncentrált hatású probiotikus gyomor- és bélregeneráló étrend-kiegészítőket is fogyaszthatnak.

Ajánlott termékek:

Vegyük fel a harcot a H. pylori baktériummal és más kórokozókkal

Legtöbbünk emésztőrendszerében természetesen megtalálható a H. pylori, mely a gyomorhurut egyik leggyakoribb okozója. Klinikai vizsgálatok szerint amennyiben a gyomorhurutot a H. pylori túlszaporodása okozza, az antibakteriális Manuka méz és a fokhagyma különösen hatékonynak bizonyulhat panaszaink enyhítésében, ugyanis ezek képesek elpusztítani a H. pylorit. A fokhagymát lehetőleg fogyasszuk nyersen, préselve salátákhoz vagy más ételekhez adva, a Manuka mézet pedig könnyedén hozzáadhatjuk kedvenc gyógyteánkhoz vagy más italokhoz.

Ajánlott termék: Melora Manuka Méz 525+ MGO

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://examine.com/conditions/gastritis/

https://examine.com/conditions/h-pylori/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK544250/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC7368216/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4045285/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8739190/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4837971/

Fotó: Anna Shvets

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute