Memóriazavar változókorban? Íme a megoldás!

Bár a perimenopauza, valamint a menopauza okozta memóriazavar átmeneti, mégis sokat ronthat az életminőségen. Mit tehetünk ellene? Erről szól a cikk!

A perimenopauza időszaka alatt, ami tulajdonképpen a menopauzát megelőző éveket jelenti, nem ritka, hogy memóriaproblémákat észlelünk. Szerencsére a tünetek általában enyhék, és csak átmenetileg jelentkeznek.

Hormonális változások a perimenopauza alatt

A perimenopauza során a tüneteket az okozza, hogy idővel a petefészek működése megváltozik, csökken a progeszteron szintje, de ezzel egy időben még megmarad az ösztrogéntermelődés, bár ennek a szintje is változó lehet. Ezek a folyamatok számos kellemetlen tünettel járhatnak, például hőhullámokkal és éjszakai izzadással, amelynek oka, hogy az ingadozó ösztrogénszint miatt a szervezet hamis információkat küld az agynak. Az ösztrogén és a progeszteron csökkent szintje miatt nem ritka az alvászavar, a hangulatingadozás és a depresszió sem.

Szakemberek szerint ez a hormonális változás állhat a memóriazavarok hátterében is. Sajnos a kutatók nincsenek könnyű helyzetben, hiszen az életkor előrehaladásával amúgy is együtt járhat a memória romlása, így nehéz megítélni, hogy a memória romlását az időskor vagy a menopauza okozza-e. Ennek ellenére az ösztrogén memóriára gyakorolt ​​hatását vizsgáló tanulmányok alátámasztják azt az elképzelést, hogy a perimenopauza alatti ösztrogénhiány memóriavesztést okoz, és a memória javul a menopauza után.

Egy nagy, 2004 -es tanulmány alátámasztja azt a megállapítást, hogy a hormonális változások a perimenopauza során gyakran a verbális memória romlását okozzák. Úgy találták, hogy ezek a hatások elkülönülnek az öregedés természetes hatásaitól. Ez a tanulmány sok jelenlegi tanulmány alapját képezi. Egy másik négyéves tanulmány pedig arra az eredményre jutott, hogy a nők nem tudnak olyan jól tanulni a perimenopauza alatt, viszont azt is megállapították, hogy a menopauza után a hölgyek visszatértek a perimenopauza előtti tanulási szintre.

Mit tehetünk a memóriazavar elkerüléséért?

A szakemberek szerint van néhány olyan bevált módszer, amely segíthet abban, hogy a hölgyek memóriája a lehető legjobban működjön ebben az időszakban.

Megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés

A megfelelő agyműködéshez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés. Ez azt jelenti, hogy minden nap, beleértve a hétvégéket is, elegendő alvásra van szüksége a szervezetnek.

A jobb alvás érdekében érdemes csökkenteni a koffeinfogyasztást, valamint megfelelő hőmérsékletet biztosítani a hálószobában. A túl magas éjszakai hőmérséklet amúgy is megnehezíti a nyugodt pihenést, a menopauza időszaka alatt pedig tovább rontja a helyzetet. Érdemes beszerezni egy ventilátort vagy hűtőpárnát.

Ugyancsak nagyon fontos, hogy amennyire csak lehetséges, sötétítsük be a szobát az alváshoz, valamint viseljünk könnyű, szellős, vékony anyagból készült pizsamát.

A megfelelő pihenéshez elengedhetetlen a stressz kezelése is. Ha stresszesek a mindennapok, akkor sajátítsunk el néhány relaxációs technikát. A légzésgyakorlat, a jóga vagy a meditáció segíti a nyugodt, pihentető alvást.


Megfelelő táplálkozás

Egyes szakemberek szerint azok az ételek, amik rosszak a szívnek, azok rosszak az agynak is. Ezért érdemes kerülni a feldolgozott élelmiszereket, valamint azokat az ételeket, amelyek túl sok telített zsírsavat és transzzsírsavat tartalmaznak. Jellemzően ilyenek a bő olajban sült, panírozott húsok és zöldségek, valamint a bolti desszertek, töltött pékáruk.

Ezek helyett legyen étrendünk zöldségekben és gyümölcsökben gazdag, igyekezzünk olyan formában elfogyasztani, ahogy a természetben megtalálhatók, mert olyankor van bennünk a legtöbb vitamin és ásványi anyag. Részesítsük előnybe a zöld színű, leveles zöldségeket, amelyeket akár saláta, akár turmix formájában is fogyaszthatunk.

A pékáruk közül válasszuk a teljes kiőrlésűt, a tejtermékek közül pedig az alacsony zsírtartalmút. Kerüljük a hidrogénezett növényi olajokat, illetve a velük készült feldolgozott élelmiszereket. Helyette fogyasszunk hidegen sajtolt növényi olajokat. Kerüljük viszont az alkoholt, valamint a vörös húst, a cukros üdítőitalokat és bolti desszerteket.

Testmozgás

A testmozgás stimulálja az agyat azokon a területeken, amelyek fontosak a memória és az információfeldolgozás szempontjából. Ezenkívül javítja a hippokampusz működését, ami az agynak a memóriáért felelős része.

A szakemberek szerint a perimenopauza, a menopauza és a posztmenopauza időszaka alatt a hölgyeknek minimum napi 30 percet testmozgással kellene tölteni. A legideálisabb, ha minden napra esik mozgás, de javasolják, hogy hetente legalább 5 alkalommal fordítsunk időt az edzésre. Hatékonyság szempontjából az aerob és az ellenálló edzés kombinációja a legjobb.

Aerob edzésformák például a gyaloglás, a biciklizés, az aerobik óra, a tenisz és a tánc. Az ellenálló edzések közé pedig olyan gyakorlatok tartoznak, mint például a súlyemelés, a gumiszalaggal végzett gyakorlatok, a felülés, a fekvőtámasz és a guggolás.

Az agy edzésben tartása

Bármilyen furcsának tűnik, de az agyat is lehet edzeni. Kiváló eszköz ehhez a keresztrejtvény, a sudoku, a szójáték és a kvízjáték. Az agy megfelelő működéséhez rendkívül hasznos lehet az olvasás is. Válasszunk egy jó regényt, egy folyóiratot vagy bármilyen olvasnivalót, ami nem csak az agyunkra, hanem a lelkünkre is jótékony hatással van.

Ha kedvet érzünk hozzá, akkor új dolgokat is kipróbálhatunk. Például elkezdhetünk hangszeren játszani, nyelvet tanulni vagy bármilyen hobbitevékenységet elsajátítani. Minden új impulzus megdolgoztatja az agyunkat, így elkerülhetjük a memóriazavarokat.

Mit tehetünk a perimenopauza után?

A perimenopauza után következik a menopauza időszaka a maga sajátos tüneteivel, ám ekkor sem szabad elkeseredni, mert számos természetes és biztonságos segítség áll a rendelkezésünkre. Az egyik legnépszerűbb étrend-kiegészítő a Promensil, amely természetes úton segít fenntartani a hölgyek életminőségét menopauza alatt és után.

A Promensil fő hatóanyagai a vörös lóhere izoflavonoidok, amelyek segítségével enyhíthető a menopauza számos tünete, mint a kipirulás, a hőhullámok vagy az éjszakai izzadás, valamint javul az artériák egészségi állapota, és csökken a csontritkulás kialakulásának kockázata.

Forrás: 
https://www.healthline.com/health/menopause-and-memory-loss
https://www.healthline.com/health/sleep/disorders 
https://www.healthline.com/human-body-maps/hippocampus 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5207430/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3830624/

 

 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 850 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute