Édesítsünk vagy ne édesítsünk juharsziruppal?

Édes víz – így nevezték az amerikai indiánok a juharszirupot. Édes íze miatt sokan választják a finomított cukrok alternatívájaként. Nézzük, hogy jól teszik-e?

A juharszirupról röviden

A juharszirupot évszázadok óta fogyasztják a tengerentúlon. Elsősorban az Észak-Amerika keleti részén honos cukorjuhar fa nedvéből állítják elő. Íze és állaga a mézéhez hasonló. A fa édes nedvét, vagyis az édes vizet, ahogy ők nevezték, az amerikai őslakosok fedezték fel és illesztették be a mindennapi étkezéseikbe.

A juharszirup kinyeréséhez a fákat megcsapolják, majd a fa nedvét egy edénybe gyűjtik. Ezt követően a begyűjtött léből forralással készítik el a juharszirupot.

A juharszirup jótékony hatásai

A juharszirup gazdag ásványi anyagokban. Tartalmaz kalciumot, vasat, magnéziumot, foszfort, nátriumot, káliumot és cinket. Édes íze ne tévesszen meg bennünket. Nyugodtan választhatjuk ételeink és italaink édesítésére, ugyanis nagyon egészséges és a szirup elnevezés ellenére nem terheli meg túlságosan a szervezetünket. A cukorral ellentétben gyorsan emészthető, alacsonyabb a kalóriatartalma és egyensúlyba hozza a vércukorszintet.

Rendkívül erős antioxidáns hatású

A juharszirup antioxidánsokban gazdag, így hatékonyan támogatja szervezetünk megfelelő működését. A juharszirup fogyasztásával semlegesíthetjük a sejtkárosító szabadgyököket, illetve csökkenthetjük a sejtek oxidatív károsodásának mértékét.

Többféle tanulmányban vizsgálták már, hogy van-e különbség az egyes juharszirupok között. Megállapították, hogy a sötétebb színű változatok magasabb antioxidáns tartalmúak, mint a világosabbak.

Erősíti az immunrendszert

Ha a cink és a mangán szintje lecsökken a szervezetünkben, akkor a fehérvérsejtjeink száma is csökkenhet, befolyásolva az immunrendszer működését. Ha megfelelő forrásból pótoljuk ezt a két ásványi anyagot, akkor erősíthetjük az immunrendszerünket, így ellenállóbbak lehetünk a különböző betegségekkel szemben. A juharszirup kitűnő természetes forrása a mangánnak és a cinknek, így fogyasztásával támogathatjuk és erősíthetjük immunrendszerünket.

Segít megőrizni a szív egészségét

A juharszirup számos értékes ásványi anyagot, köztük cinket is tartalmaz, ezért rendszeres fogyasztásával sokat tehetünk szívünk egészségének megőrzéséért.

Támogatja az emésztést

A valódi juharszirup könnyebben emészthető, mint a cukor, ezért jótékonyan támogatja az emésztést, illetve segíthet elkerülni az olyan emésztési problémákat, mint a puffadás és a túlzott teltségérzet.


Milyen juharszirupot vásároljunk?

Mivel a juharszirupot otthoni körülmények között nem tudjuk elkészíteni, ezért az üzletek és a webáruházak leírásaira tudunk csak hagyatkozni. Ha jobban utánajárunk, akkor láthatjuk, hogy többféle elnevezésű és jelölésű juharszirupot kínálnak a számunkra. A csomagoláson a gyártók a szín, a fényáteresztő képesség és az íz alapján A-D-ig osztályozzák az adott terméket, melyek közül a D típus a legintenzívebb, legsötétebb. Ez a besorolás azonban nem minőségi besorolás, hanem tényleg csupán az intenzitásra vonatkozik, amit befolyásolhat a juhar fajtája, illetve az időjárás is.

Hogyan használhatjuk fel a juharszirupot?

Ha a juharsziruppal a fehér cukrot szeretnénk helyettesíteni, akkor körülbelül azonos mennyiségekben gondolkodjunk. Nyugodtan használhatjuk ételeink és italaink édesítésére a hagyományos édesítők helyett, hiszen egészségesebb és kevésbé terheli meg a szervezetet.

A juharszirup ajánlott főzéshez, sütéshez, de még italok ízesítéséhez is. Alacsony a kalóriatartalma, így diéta esetén is beilleszthető a mindennapokba. Kiemelkedő tulajdonsága, hogy nem változtatja meg az ételek ízét úgy, mint a hagyományos édesítők jelentős része, sőt a valódi juharszirup 100%-ban természetes, így a mellékhatásoktól sem kell tartani.

Legnépszerűbb felhasználási módja a palacsinta és a gofri ízesítése, de ezen felül különleges ízt varázsol süteményeknek és desszertkrémeknek is. Ha pedig egészséges reggelire vágyunk, akkor ízesítsük a zabkásánkat áfonyával és juharsziruppal.

Forrás:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Juharszirup 
https://www.organicfacts.net/health-benefits/maple-syrup.html 
https://www.healthline.com/nutrition/maple-syrup 
https://www.mannavita.hu/stevia-edesitoszerek/mannavita-juharszirup-kanadai-b-375ml 
https://www.mindmegette.hu/receptlista/hozzavalok/juharszirup/ 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 850 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute